شبیه ساز پرواز چیست؟

Go down

شبیه ساز پرواز چیست؟

Post by Admin on Sun Apr 09, 2017 7:56 am

شبیه ساز پرواز سیستمی است که برای تقلید (یا شبیه‌سازی) رفتار هواگردها به ویژه هواپیما ساخته می‌شود.
شبیه ساز پرواز از حد بازی‌های کامپیوتری تا دستگاه‌های بزرگ چند میلیون دلاری ساخته می‌شود. شبیه‌سازهای قدیمی عمدتاً سیستم‌های مکانیکی و الکترومکانیکی بودند. با پیشرفت فن‌آوری رایانه و کاربرد نرم‌افزار، شبیه‌سازهای امروزی توانائی تقلید تقریباً تمام جنبه‌های پرواز هواپیما را دارند.
از شبیه ساز پرواز برای تربیت خلبانان و نیز پژوهش استفاده می‌شود. نرم‌افزارهای شبیه‌سازی نیز برای رایانه‎های شخصی ساخته شده‌است.
آشنایی با فناوری سیمیلاتور و کاربردهای آن در صنعت هوایی
خبرگزاری فارس:کلمه انگلیسی SIMULATOR به فارسی شبیه‌ساز ترجمه شده است. در صنعت حمل ونقل هواپیمایی سنگین آموزش کارکنان پروازی فقط با استفاده از شبیه سازی همان هپیما امکان پذیر است. کارشناس حمل ونقل هوایی در یادداشت خود کارکردهای شبیه ساز را تشریح می‌کند

کلمه انگلیسی SIMULATOR به فارسی شبیه‌ساز ترجمه شده است. در صنعت حمل ونقل هواپیمایی سنگین آموزش کارکنان پروازی فقط با استفاده از شبیه سازی همان هپیما امکان پذیر است. کارشناس حمل ونقل هوایی در یادداشت خود کارکردهای شبیه ساز را تشریح می‌کند.

شبیه‌سازهای پیشرفته‌ی امروزی توسط شرکت‌های هواپیمایی به کارخانجات سازنده دقیقاً مطابق شکل و قرار گرفتن سوییچ‌ها و نشان‌دهنده‌ها در جایگاه خلبان و بر حسب کارایی هواپیمایی PERFORMANCE)) به سازندگان شبیه ساز سفارش داده می شود. قیمت یک شبیه ساز پیشرفته به طور معمول حدود 35-30 میلیون دلار است. شبیه‌ساز یک هواپیمای ثابت بوده که مانند هواپیما پرواز کرده و حتی در بعضی مواقع خلبانان فراموش می کند که با شبیه‌ساز در حال پرواز است همه چیز حقیقی به نظر می رسد. این دستگاه حول 6 محور داوم در حال حرکت بوده و صدای موتورها در داخل جایگاه خلبان مشابه هواپیما است. شبیه ساز پرواز می تواند در شرایط مختلف جوی تکان‌های کم و زیاد رعد و برق پرواز کند.
شرکت‌های هواپیمایی که از یک نوع هواپیما بیش از 6 فروند هواپیما دارند باید دارای شبیه‌ساز همان هواپیما باشند.
شبیه‌سازهای نوین امروزی درست مانند هواپیما پرواز کند به خصوص تمام مانورهای پروازی که انجام آن با هواپیمای عملی نبوده و خطرناک است در شبیه ساز به راحتی انجام می شود. این دستگاه در اثر اشتباه خلبان در مانور خطرناکی می تواند سقوط کرده و از ادامه پرواز باز بماند. کلید دیگری در کمپوتر معلم خلبان موقعی که فعال می‌شود شبیه‌ساز به وضع عادی برمی‌گردد. به علت اثرات روانی سانحه با فعال کردن سوئیچ دیگری در کمپوتر معلم در خلبان می تواند از وقوع سانحه جلو گیری کرد و شبیه ساز اصلاً سقوط نخواهد کرد.
سوییچ FREEZ که در کمپوتر معلم خلبان تهیه شده هنگامی که فعال بشود شبیه‌ساز در هر وضعی که بوده در همان حالت متوقف می‌شود معلم خلبان می تواند تمام اشتباهات را مطابق دستگاه‌های نشان دهنده به خلبان و کمک خلبان توضیح دهد و پس از آن می توان به پرواز ادامه داد.
برای تمرین نشستن و بلند شدن و پرواز در شب حتی با دید کم و باد شدید از سمت‌های مختلف می‌توان به راحتی برنامه‌ریزی کرد. و برای صرفه‌جویی در وقت می توان موقعیت شبیه‌ساز هواپیما را تغییر داده در نزدیک باند پرواز و یا در زمان چند ثانیه آن را در ارتفاع 35000 پا و با سرعت دل خواه قرار داد و در این ارتفاع مانورهای مربوط به ارتفاع که ممکن است به علت کار نکردن سامانه تهیه فشار داخل کابین ایجاد شود که دارای دستورالعمل به خصوص است تمرین کرد.
معلم مهندسی پرواز می‌تواند از کمپوتر خود از کار افتادگی بعضی از دستگاه‌ها را تمرین کند. تعداد مانورهایی تمرین می‌شود که در پرواز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مشکلات موتور آتش‌سوزی، دود بالا رفتن درجه حرارت‌ها و کم شدن فشارها و مشکلات چرخ، مشکلات دود در جایگاه خلبان و کابین مسافر، مشکلات روشن کردن موتورها، انجام مانورهای عادی و اضطراری، نشستن در هواهای بد، نشستن با 3 موتور و دو موتور در هواپیما برای کم شدن وزن (در هواپیمایی که دارای این سامانه هستند).
سازمان‌هایی هواپیمایی کشوری اجازه نمی‌دهند خلیانی با هواپیماهای حمل ونقل پرواز کند مگر آنکه تعلیمات شبی ساز هواپیماهای مربوط را تکمیل کرده باشد.
برای خلبانان با تجربه هنگامی که با هواپیمای جدیدی باید پرواز کند معمولاً بیشتر از 12 ساعت تعلیمات شبیه ساز در نظر گرفته می شود.
امروزه در کشورهای مترقی و با شبیه سازهای مدرن، رتبه بندی هواپیما فقط توسط پرواز با شبیه ساز داده می شود و احتیاج به پرواز نیست.
http://www.irfly.ir/
Admin
Admin
Admin

Posts : 2
Join date : 2017-04-09

View user profile http://irfly.board-directory.net

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum